Thursday, February 09, 2006

Avrupa'dan Odeme Icin Bir Alternatif

Avrupa'dan bagislarini ulastirma guclugu ceken arkadaslarimiz icin bir alternatifimiz var. Almanya'da yasayan bir arkadasimiz bagisini PayPal ile ve hic kesintisiz olarak bize ulastirdi. Dogrudan Turkiye'deki banka subesine para gondermekte zorluk ceken arkadaslar, bagislarini yurdaer@doganata.us adresine PayPal ile gonderebilirler. Cekilisin hemen oncesinde PayPal ile ve cekle toplanan bagislari bir defada banka transferi ile dernegin Turkiye'deki subesine ulastiracagiz. Bu yol her ne kadar bagislar icin biraz dolambacli bir rota gibi gorunuyorsa da, bagis yapacak arkadaslarimiz icin diger senaryolara gore daha az masrafli olabilir.

Yurt disindan gelen bagislarin dokumu icin yan sutundaki yeni linke tiklayabilirsiniz.

Hemotoloji Anneleri Icin...

Asagida okuyacaginiz yazi, Ipek'in 9 Subat 2006 tarihli iletisinden kendisinin izni ile alinmistir.


İlk projemiz olan ve kampanyamızla yardım edeceğimiz bölümün tanımını yapmak istiyorum öncelikle. İ.Ü.Çocuk Hemotoloji/Onkoloji servisi-Çocukluk çağı kanserleri (Lösemi,lenfoma,böbrek tumörü vb.) hastalıkların tanı ve tedavisinin yanısıra Kronik Hemotoloji (Akdeniz Anemisi,trombosit yapı bozuklukları,hemofili vb) hastalıkların da tanı ve tedavisinin yapıldığı yerdir.

Ve burası hastanenin diğer hiçbir bölümünde olmayan bir şekilde düzenlenmiştir. Burada tedavi gören çocukların kemoterapilerle kan değerleri çok düşer ve bağışıklık sistemleri o kadar zayıflar ki , aslında en küçük mikroptur onları yaşamdan ayıran. Bu sebeble, korunaklıdır bu servis. Giriş-çıkışı son derece kontrollü olan hatta babaların bile servise giremediği bölümdür.
Bu bölümün anneleri ise, neredeyse efsane olmuştur. Onların güçlü olmaları, gerektiğinde Doktorlarla bile tedavi konusunda tartışacak kadar bilgili olmaları (Yıllar süren tedaviler sonucu kazandıkları deneyimden dolayı) çok anlatılır Hastanede. Bambaşka dünyadır onların dünyası. Çok zor. Düşünsenize pek çoğunun biricik evladı, o minik bedenler öyle zorlu bir savaş veriyor ki, bu olurken, aylarca aylarca, o anne dimdik ayakta kalır, kemoterapi makinasına bağlıysa çocuğu o geceyi gözünü bile kırpmadan geçirir. Sabahtan akşama değin, maskenin ardından sadece gözleri gözüken bu anneler, gözlere bile yalan söyletmeyi başarmışlardır. Hep çocukları için. Kan alırlar, serum değiştirmek çok basit işlerdir. Pek çok pansuman ve tedaviyi çocuklarına hemşire yardımı bile almadan kendileri yaparlar. Hiç ama hiç dışarıya çıkmazlar servisten. Dışardaki işleri, servisin dış kapısının önünde bekleşen babalar yapar genellikle.
Öyle küçük odada kalır ki aylar boyu, çocuğu ile sonrasında hepsinde klostrofobi oluşmuştur bu yüzden. Çocuğu röntgen için, ultrason için vb. için servis dışına çıkmaları gerekirse, öyle derin düşünceye dalar. Çünkü, kemoterapi ile öyle zayıflamıştır ki, çocuğunun bağışıklık sistemi, anne bilir ki, dışarısı tehlikelidir. Keşke acil durumlarda çocuğunun durumun belirleyecek bu tür aletler servis içinde olsa, çok mu zordur bu der, isyan eder bazen.

Çok zordur. Bir monitör olsa, bir anda kritikleşen bir durum yaşandığında hemen odasına getirilse, zaten yerinden kalkamayacak olan bu çocuk oradan oraya taşınma riskini de almasa ne iyi olurdu, bir taşınabilir röntgen cihazı olsa da, çocuklar burada röntgenleri çekilse... Çok zordur. Anne yüreğidir. Güçlüdür ama bu durumlarda dayanamaz. En ufak mikroplar bile, büyük tehlikedir. Bunu çok iyi bilir. Hep bundan korkar uzun tedavileri süresince.
Şimdi bizim destek vermeye çalıştığımız bu dernek, ilk hedefi ne biliyormusunuz? Öncelikle bu cihazları servise alabilmek. Katılımlarımızı çoğaltalım, servis için hayati önem taşıyan bu cihazları alınabilmesi için birlik olalım olur mu?

Wednesday, February 08, 2006

Ilk Haftanin Sonunda...

Ilk hafta sonunda, bilgisi bize iletilen Bloglar Elele bagislari 455 YTL ya ulasti. Bu miktara sadece 28 arkadasimizin bagislariyla ulastigimiz dusunulecek olursa, onumuzdeki gunlerde daha cogumuzun katkilariyla daha guzel sonuclar elde edecegimiz muhakkak.

Daha rahat ulasabilmeniz icin Bagis Listesini, Hediye Listesini, Dernegin Banka Hesabi ile ilgili bilgileri ve logoyu sergilemek icin gereken HTML kodunu yan sutuna link olarak koyduk.

Hepinize icten tesekkurlerle,

Tuesday, February 07, 2006

Hediye Listesi icin Son Gun

Gectigimiz Carsamba gununden beri blogcu arkadaslarimizin comert katkilariyla listemizdeki hediyelerin sayisi 56 ya ulasti. Birbirinden guzel ve degisik, ustelik cogu el emegi, goz nuru olan hediyelerimizi gormek icin bu linki kullanabilirsiniz. Eger hediye listesine katkida bulunmak isteyip henuz firsat bulamamis blogcu arkadaslarimiz varsa, Persembe gunune kadar bloglarini, hediyelerinin ne oldugunu ve hediyelerini nerelere postalayabileceklerini Ilk Proje'ye yorum birakarak bize bildirebilirler. Bu tarihten sonra listemiz guncellenmeyecektir. Katkida bulunan butun arkadaslarimiza cok tesekkur ederiz.

Monday, February 06, 2006

Iki Hatirlatma ve Guzel Bir Haber

Projemizin ucuncu "is gununde" I.U Pediyatrik Hemotoloji/Onkoloji dernegine olan bagisimiz 300 YTL ye ulasti. Henuz bagis yapmaya firsat bulunmamis olanlarimizin katkilariyla bu miktarin onumuzdeki gunlerde daha da artmasini bekliyoruz. Projemizi destekleyen herkese tesekkurler!

Bagislarimizin yattigi Is Bankasi hesabinin Capa subesi degil Istanbul Universitesi subesi olarak gectigi bazi arkadaslarimiz tarafindan bize bildirildi. Verilen banka bilgileri arasinda banka sube numarasi da oldugundan bu durumun bir probleme neden olacagini dusunmemekle birlikte arkadaslarimizin uyarisini sizinle paylasmak istedik.

Ayrica bazi nadir durumlarda bloga birakilan yorumlarin yok olmasi soz konusu olabiliyor. Bagislarinizla ilgili bilgiyi (ad soyadi, bagis miktari, hediye talebi, dekont no) dogrudan zinnur@sys-con.com adresine yollayabilirsiniz. Ondan sonraki bir gun icinde isminizin bagis yapanlarin tablosunda yer almamasi halinde, yine ayni adrese yazarak bizi uyarmanizi sizden rica ediyoruz.

Yeni bagis yapacak arkadaslarimiz Hediye Listemize buradan ulasabilirler. Bagis yapanlarin tablosundan da gorebileceginiz gibi henuz talep edilmeyen bir cok guzel hediyemiz var.

Guzel bir yeni bir hafta dilegiyle,